Opis krótki
Głównym warunkiem, od którego zależy życie, zdrowie i wigor, jest działanie. To poprzez działanie organizm rozwija swoje zdolności, zwiększa swoją energię i osiąga wypełnienie swojego przeznaczenia.
Opis pełny

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA
związane z Piramidą Zdrowego Żywienia
Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych
- Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
- Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę, tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce.
- Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
- Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
- Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
- Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
- Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
- Nie spożywaj alkoholu.




Błonnik pokarmowy – dlaczego jest tak ważny?
Błonnik naturalnie występuje w żywności. Spożywamy go wraz z produktami pochodzenia roślinnego. Pomimo że nie jest rozkładany przez enzymy trawienne naszego przewodu pokarmowego, spełnia bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Między innymi we wchłanianiu składników pokarmowych. Zjadając go zbyt mało, narażamy się na kłopoty związane z układem trawiennym, przemianą materii oraz układem krążenia. Odpowiednie spożycie błonnika pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Zapobiega zaleganiu resztek pokarmu, chroni przed chorobami jelita grubego, obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia tolerancję glukozy. Błonnik pokarmowy przejawia swój pozytywny wpływ także przy odchudzaniu.

Czym jest otyłość, stopnie otyłości.
Otyłości nie należy postrzegać jako problemu natury estetycznej, ale przede wszystkim jako poważną chorobę niosącą za sobą groźne obciążenia metaboliczne dla organizmu. Tkanka tłuszczowa nagromadzona w nadmiarze u chorych otyłych pełni funkcję narządu endokrynnego, a więc takiego, który wydziela szereg hormonów oraz innych czynników prowadzących do aktywowania ogólnego stanu zapalnego. [3,4] Im dłużej osoba choruje na otyłość, tym dłużej organizm pozostaje w aktywnym ogólnoustrojowym procesie zapalnym.
Jeśli już wiemy, że definicja otyłości opiera się na pojęciu choroby, należy jeszcze podkreślić, że jest to schorzenie, które nie jest niczyją słabością czy ułomnością, ale odwracalnym procesem, nad którym można przejąć kontrolę. Ważne jest, by poznać siłę, która pozwala tymi procesami odpowiednio zarządzać.

